Home»Uncategorized»Με νίκες στα τελευταία του φιλικά ολοκλήρωσε την προετοιμασία του ο Θρίαμβος

Με νίκες στα τελευταία του φιλικά ολοκλήρωσε την προετοιμασία του ο Θρίαμβος

2
Shares
Pinterest Google+

Με τρεις πολύ ενδιαφέρουσες φιλικές αναμετρήσεις ολοκλήρωσε η ομάδα μας την προετοιμασία της για το νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΑ, που ξεκινάει το προσεχές Σαββατοκύριακο με τον Θρίαμβο να δοκιμάζεται στην Ηλιούπολη απέναντι στην ιδιαίτερα ισχυρή ομάδα του Χαραυγιακού.

Θρίαμβος Χ. – Κηπούπολη = 1-0

Στο πρώτο παιχνίδι ο Θρίαμβος αντιμετώπισε την ομάδα της Κηπούπολης η οποία επίσης προετοιμάζεται για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΑ μετά την περσινή της άνοδο από την Β’ κατηγορία. Η ομάδα μας κατάφερε να αιφνιδιάσει και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Σαφρά το οποίο έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί κάποιες δάφνες ποιότητας και χαρακτηρίστηκε από νευρικότητα και πολλά ατομικά λάθη. Θετικά στοιχεία η διατήρηση του «μηδέν» στην άμυνα για ένα ακόμα παιχνίδι (παρά τις  απουσίες σχεδόν όλων των διαθέσιμων κεντρικών αμυντικών) και η συμμετοχή 4 παιδιών της Κ18 που άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις, όπως τόνισε και ο προπονητής του Θριάμβου Αντώνης Ζαφειριάδης μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν μια καλή ευκαιρία για εμάς, απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο όπως η ομάδα της Κηπούπολης, να δοκιμάσουμε κάποιους παίκτες σε διαφορετικές θέσεις απο αυτές που παίζουν συνήθως. Οι απουσίες των Σκανδάλη, Μελισσόπουλου, Τσάκου και Ζαχαρίου μας έδωσαν την ευκαιρία να δούμε πως μπορούμε να ανταποκριθούμε σε μια δύσκολη κατάσταση σαν αυτή και πως θα καλύψουμε παρόμοιες ελλείψεις στο μέλλον. Τα ατομικά λάθη επισκίασαν κατά ένα μέρος την γενικότερη εικόνα μας και είναι κάτι που θα πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερο βάρος το επόμενο διάστημα καθώς το νεαρό της ηλικίας πολλών παικτών παίζει ρόλο στο πως αντιμετωπίζουν ορισμένες καταστάσεις. Τέλος για ακόμη ένα παιχνίδι μεγάλο κέρδος για την ομάδα ήταν η πολύ καλή παρουσία των παιδιών της Κ18 (Στρατικόπουλος, Μπούρας, Μπόχτης, Κουράτορας) που αρπάζουν τις ευκαιρίες που τους δίνονται κ δείχνουν ότι το μέλλον τους ανήκει».

Θρίαμβος Χ. – Ηρακλής Περ. = 3-0

Στο δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι ο Θρίαμβος αντιμετώπισε την αξιόμαχη ομάδα του Ηρακλή Περιστερίου. Πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα πιέζοντας πολύ την αντίπαλη άμυνα και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 2-0 υπέρ του Θριάμβου χάρη σε δύο πολύ όμορφα γκολ του πρωταγωνιστή του αγώνα Φούρλα. Στην επανάληψη και ειδικά μετά το 60΄ το παιχνίδι ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες αλλά να μην είναι αποτελεσματικές. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Φούρλας εκμεταλλευόμενος μια ιδανική κάθετη πάσα από τον χώρο του κέντρου έγραψε το τελικό 3-0 πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

«Καθώς μπαίνουμε στην τελική ευθεία για το πρωτάθλημα προσπαθούμε να αποκτήσουμε μεγαλύτερη ομοιογένεια ώστε να παρουσιαστουμε έτοιμοι στην έναρξη του πρωταθλήματος. Στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Περιστερίου δώσαμε περισσότερο χρόνο σε κάποια παιδιά με σκοπό να αποκτήσουμε καλύτερο ρυθμό και να δούμε τον βαθμό ετοιμότητας της ομάδας. Σίγουρα μας κοστίζουν οι απουσίες παικτών λόγω τραυματισμών, πιστεύω όμως ότι τα παιδιά θα καλύψουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα όποια κενά». δήλωσε μετά την λήξη του αγώνα ο προπονητής του Θριάμβου Αντώνης Ζαφειριάδης.

(Ο Φούρλας στο 90΄ πετυχαίνει το 3-0)

Θρίαμβος Χ. – Λύκοι Χαϊδαρίου = 2-1

Η συμπολίτισσα ομάδα των Λύκων Χαϊδαρίου, που θα αγωνιστεί φέτος στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣΑ, ήταν ο αντίπαλος στο τελευταίο τεστ για την ομάδα μας πριν ξεκινήσει τις «επίσημες» υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Λύκοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, αιφνιδιάζοντας τους ποδοσφαιριστές του Θριάμβου και προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο σκορ με 1-0. Ο Θρίαμβος αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Πολύ ενδιαφέρον το δεύτερο ημίχρονο με αρκετές καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και την ομάδα μας να διατηρεί μια ελαφρά υπεροχή και να παίρνει τελικά τη νίκη με χτύπημα πέναλτι. Πολύτιμα τα συμπεράσματα και από αυτό το παιχνίδι, με τον Θρίαμβο να ανταμοίβεται τελικά για τη διάρκεια και την επιμονή του απέναντι στη συμπαγή και καλά οργανωμένη ομάδα των Λύκων.

thriamvos-likoi-1

Το πρωτάθλημα ξεκινάει την ερχόμενη Κυριακή με μια πολύ δύσκολη εκτός έδρας δοκιμασία απέναντι στην ομάδα του Χαραυγιακού που αγωνίστηκε πέρυσι στην Γ΄ Εθνική κατηγορία. H παρουσία μας και η συμπαράστασή μας στην ομάδα είναι απαραίτητη!